مقایسه UPVC و آلومینیوم

 http://avatchavbaz.ir/uploads/posts/1394486976_544.png

UPVC ماده قوی و با دوام برای پنجره ها می باشد منطقا ‌ممكن است فكر كنید كه یك پنجره آلومینیومی مستحكم تر است از یك پنجره UPVC است چرا كه از فلزی سخت و محكم ساخته شده است.
در حقیقت ماده ای كه  در قاب ها و بازشو ها بكار میرود باید دارای نفوذ كمتری در مواجهه با عوامل طبیعی در سیستم نصب شده باشد. یك درب یا پنجره در اثر فشار برش عرضی بطور طبیعی افت خواهد كرد. این فشارها ممكن است در اثر باد یا اثرات نشست ساختار باشند كه باعث فشار به اطراف پنجره می شوند و فشار و بار شدیدی به گوشه های آن وارد می كنند بنابراین مهمترین بخش نگهدارنده پنجره، در واقع مربوط به نحوه اتصال و مواد مورد استفاده در بستن گوشه ها به یكدیگر است.
در پنجره های آلومینیومی از بسط های مكانیكی برای اتصال قطعات مختلف در یا پنجره استفاده می شود. بطور معمول تعداد سه عدد یا بیشتر، از ورقه های فلزی برای ایجاد ساختار اتصال عمیق به یكدیگر پیچ می شوند. حتی اگر پیچ ها از فولاد ضد زنگ هم باشد می توانند باعث ایجاد واكنش گالوانیك با قابها یا بازشوهای آلومینیومی میشوند كه این مسئله باعث از هم پاچیدگی پیچ و هم پنجره آلومینیومی خواهد شد و نتیجتا باعث شكستگی گوشه ها خواهد شد.
از طرف دیگر
upvc هرگز دچار واكنش با پیچی كه برای بستن مكانیكی یك پنجره استفاده می شود، نخواهد شد. آزمایشات صورت گرفته بر روی یك پنجره بسته شده از طریق مكانیكی نشان می دهد كه اتصالات UPVC و آلومینیومی از نظر قدرت ساختاری مشابه هستند. UPVC در استفاده از پیچها وبسط ها در گوشه های پنجره ، در پنجره های اتصال یافته و جوش خورده یك انتخاب دیگر هم به ما می دهد.

تفاوت درب و پنجره های آلومینیومی و UPVC

فریم های آلومینیومی گرچه مقاومت هستند  و شکل پذیری خوبی دارند ولی رسانالی خوب حرارت می باشند . این پروفیلها گرما را سریعا از دست داده و مستعد تعریق هستند . تعریق که از پدیده های متداول در پنجره های آلومینیومی است، باعث آسیب به سطح پنجره و پرده های داخل خانه می شود .آلومینیوم رسانای خوب حرارت است. گرمای تابستان یا سرمای زمستان از طریق پنجره های آلومینیومی به راحتی وارد خانه می شود . برای مقابله با این مسئله کارخانه های تولید کنند ه پنجره های آلومینیومی ، پروفیلهای آلومینیومیTHERMAL BREAK را تولید می کنند . در این نوع پروفیلها این  یک نوار پلیمری وارد  FRAMEیا SASH می شود . این نوار گرچه میزان عایق بودن پنجره ها را افزایش می دهد اما باعث افزایش شدید قیمت پروفیل می شود .

پنجره های دوجدارهUPVC

پنجره های دو جدارهUPVC  که به طور گسترده ای در جهان متداول شده اند و استفاده ازآنها روز به روز در حال افزایش است ویژگی ها و مشخصاتی دارند که آلومینیوم هرگز ندارد .شرایط جوی تاثیری بر روی وینیل ندارد .آلودگی های  هوا باعث آسیب به پنجره های  وینیلی نمی شود . گاز های نمکی ، بخار ، باران های اسیدی ، آلودگی های  صنعتی ، آفت کش ها و مواد شیمیایی و سایر آلاینده های موجود در هوا  باعث از بین رفتن رنگ و آسیب به پنجره های وینیل نمی شود .پنجره های UP.V.C پوسیده نمی شوند ، خراش های سطحی در پروفیل های یوپی وی سی کمتر نشان داده می شوند .وجود چندین درزگیر لاستیکی در ساختار پروفیلPVC  ، ورود انواع آلاینده ها و غبار را به داخل ساختمان به حداقل رسانده و به این وسیله منازل  مسکونی و اداری پاک تر مانده و نیاز کمتری به شوینده های شیمیایی که خود از عوامل آلایندگی محیط زیست هستند بوجود می آید.

مقایسه پنجره های آلومینیومی با UPVC

الف ـ سازگاری با محیط زیست و سلامت

رواج استفاده از پنجره های آلومینیومی به این دلیل بود که تصور می شد آلومینیوم قیمت پایین تری نسبت به پنجره های چوبی دارد و می تواند حافظ محیط زیست باشد. اما بعدا مشخص شد که در فرایند ساخت درب و پنجره های آلومینیومی و در هنگام فراوری آلومینیوم مواد شیمیایی و سمی زیادی تولید می شود که محیط زیست را به خطر می اندازد. برخی از این مواد سمی که از طرف سازمان جهانی بهداشت و امنیت شغلی سرطانزا و خطرناک اعلام شده اند chromate baths ، acrulic ، nickel astate و ... هستند .این نوع پروفیل از -60°c تا +70°c هیچگونه تغییری از نظر رنگ پریدگی و رنگ دویدگی و همچنین خمش یا انحنا درآن به وجود نخواهد آمد.اما Vinyl که از پلاستیک PVC ساخته می شود دارای خواصی است که آن را از آلومینیوم متمایز و برتر می کند. جدای از مسئله پایداری و مقاومت بسیار بالای Vinyl ، در طی فرایند ساخت درب و پنجره UPVC هیچ نوع مواد سمی متصاعد نمی شود و همچنین Vinyl که به هر دلیل از گردش تولید کارخانه خارج شود، بازیافت می شود.امروزه در کشورهای پیشرفته جهان، وینیل به عنوان جایگزین مناسبی برای آلومینیوم شناخته شده است و با استفاده از این ماده آلودگی های زیست محیطی ناشی از ساخت پنجره های آلومینیومی کاهش چشمگیری پیدا کرده است .

ب ـ عایق حرارت

آلومینیوم رسانای گرماست و حرارت را به خوبی از خود عبور می دهد. مثلا در ساخت رادیاتورهای ساختمان که برای گرمایش استفاده می شود از آلومینیوم استفاده می کنند. استفاده از پنجره های آلومینیومی باعث می شود که حرارت داخل خانه و محل کار به آسانی به بیرون رود و اتلاف انرژی بسیار زیادی به وجود آید. برای حل این مشکلات کارخانه های تولیدکننده پنجره های آلومینیومی، به پروفیلهای درب و پنجره خود تیغه های پلی آمید را اضافه می کنند و پروفیلهای ترمال بریک (Thermal Break) را بوجود می آورند . اضافه کردن این تیغه ها به فریم پنجره اگرچه باعث افزایش میزان عایق بودن پنجره می شود، اما یکپارچگی فریم پنجره را از بین می برد. علت این امر تفاوت انسجام و محکمی این ماده با آلومینیوم است. اما بزرگترین مشکل این راهکار، افزایش قیمت بسیار زیاد این نوع از پنجره های آلومینیومی است .در مقابل وینیل به طور طبیعی عایق حرارت است. در سرمای زمستان فریم پنجره های شما همچنان گرم و در تابستان سرد و مطابق با دمای داخل می ماند و اجازه خارج شدن هوای مطبوع خانه به بیرون را نمی دهد. از خصوصیات پنجره های UPVC امکان ساخت پنجره از پروفیل های چند حفره ای (Multi Chambered) است که این حفره ها باعث تقویت بیشتر عایق بودن پنجره و بالا بردن مقاومت آن می شود. حفره ها در پنجره یو پی وی سی به دلیل عایق بودن ذاتی وینیل برخلاف حفره ها در پنجره های آلومینیومی، دمای بیرون را به داخل انتقال نمی دهد.

ج ـ ماندگاری

با وجود اینکه آلومینیوم در مقابل زنگ زدگی مقاوم است ؛ اما خوردگی و پوسیدگی در آن بوجود می آید. رنگ روی آلومینیوم هم به مرور زمان دچار تغییر می شود. در شرایط آب و هوایی بد، حتی امکان شکستگی فریم پنجره نیز وجود دارد. پنجره های آلومینیومی در مقابل آلودگی های طبیعی هوا، گازها و بخارهای نمکی، کودهای شیمیایی و ... از خود مقاومت کمی نشان می دهند و رسانایی این ماده باعث افزایش میعان گازها در داخل خانه می شود .در مقابل پنجره های UPVC پوسیده و ورقه ورقه نمی شوند. به علت اینکه اتصالات این پنجره ها به هم جوش می خورند، مقاومت بالاتری نسبت به پنجره های آلومینیومی دارند که با بست های مکانیکی به یکدیگر متصل می شوند. خراش های سطحی روی بدنه پنجره که ممکن است به علت استفاده روزمره به وجود بیاید به این علت که رنگ تمام پروفیل پنجره یکسان است، نشان داده نمی شود. درب و پنجره های UPVC مقاومت بسیار خوبی در مقابل شرایط مختلف جوی، رطوبت حرارت و سرما از خود نشان می دهند و به خصوص در محیط های اسیدی و بازی دچار خوردگی و پوسیدگی نمی شوند . علاوه بر آن رشد باكتری ها در ماده PVC بسیار محدود بوده و در مجموع این خواص استفاده از درب و پنجره های UPVC  در بیمارستان ها و آزمایشگاه ها را برجسته می سازد .به صورت کلی مقاومت این نوع از پنجره ها بالاتر است و می تواند انتخاب قابل مطمئن تری نسبت به پنجره های آلومینیومی باشد.

عایق صوتی  : استفاده از درزگیرهای لاستیكی مناسب و متعدد و همچنین فضای متخلخل پروفیل هایUPVC  ، موجب شده این پنجره ها نسبت به پنجره های فلزی سبك تر بوده، در عین حال عایق خوبی در مقابل صوت باشند و مقاومت كافی در برابر بادو طوفان و لرزش در هنگام وزش باد از خود بروز دهند .

سایر خواص یو پی وی سی

پنجره های UPVC نیاز به رنگ آمیزی ندارند و بنا به درخواست مشتری بصورت سفید و یا رنگی تولیدمی شود. درب و پنجره های UPVC به راحتی با محلول های آب و صابون تمیز می  شوند و نیازی به جلا و رنگ آمیزی های دوره ای ندارد . سبکی ، تنوع رنگ و قابلیت ساخت با طرح های متنوع ، این پنجره ها را برای هر نوع معماری مناسب می سازند. قابلیت چرخش پنجره بر روی دو محور افقی و عمودی بوسیله چرخش دستگیره ، امكان استفاده راحت و متناسب با هر فضا را در این پنجره ها فراهم می سازد .

هم بستگی با طبیعت : مواد UPVC صد در صد قابل بازیافت و برگشت به چرخه تولیدند . همچنین پنجره های قدیمی و ضایعات ساخت پنجره های PVC می توانند خرد شده و مجددا در ساخت دیگر محصولات مورد استفاده قرارگیرند .

ضد اشتعال و برق گرفتگی : دمای احتراق ماده  PVC 380درجه سانتی گراد است كه در مقایسه با پنجره های چوبی دیرتر مشتعل شده و برخلاف چوب ماده PVC با دور نمودن منبع حریق خود به خود خاموش می شود. همچنین استفاده از مواد افزودنی (مولتی فایرها) سرعت انتشار حریق را بسیار كند می كند. مقاومت الكتریكی ماده UPVC بسیار بالا بوده و بدون نیاز به سیستم ارت، خطر برق گرفتگی را به حداقل می رساند .

جلوگیری از ورود آلودگی و گرد و غبار : زوارهای لاستیکی ظریف و زیبا و با طرحهای خاص موجب جلوگیری از نفوذ گرد و غبار، رطوبت، صدا و آلودگی ناشی از دود صنایع و اتومبیل ها می شود و این امر تا حد زیادی نگرانی خطرات ناشی از آلودگی هوا را کاهش می دهد .

ایمنی : پروفیل های گالوانیزه با ضخامت 5/1میلیمتر درون پروفیل های PVC موجب استحکام بیشتر پنجره ها می گردد. استفاده از یراق آلات مناسب ضریب ایمنی پنجره ها را در برابر سرقت بالا می برد.

 

 

 

یو پی وی سی

آلومینیوم نرمال

آلومینیوم ترمال برک

مقاوم ترین

مقاوم تر

مقاوم

عایق ترین

عایق نیست

به احتمال قوی به همراه پنجره های آهنی در آینده نزدیک استفاده از آنها در ساختمانها ممنوع خواهد شد .

به دلیل عدم عایق بودن این پنجره ها روزانه تعداد زیادی از آنها با پنجره های یو پی وی سی عوض می شوند .

عایق

به دلیل اینکه در کنجهای پنجره ها جوش نمی خورند . امکان اتلاف دما و ورود سر و صدا و گرد و خاک از کنجهای پنجره همواره وجود دارد . در ضمن اینکه به مرور زمان در اثر شل شدن پرچها و پیچها این درزها از هم بازتر می شوند .

غیر قابل اشتعال

در هنگام آتش سوزی آتش نمی گیرد و آتش را زیاد نمی کند اما با قرار گرفتن در آتش از بین می رود

غیر قابل اشتعال ترین

در هنگام آتش سوزی آتش نمی گیرد وآتش را زیاد نمی کند اما با قرار گرفتن در آتش صدمه می بیند

غیر قابل اشتعال تر

در هنگام آتش سوزی آتش نمی گیرد وآتش را زیاد نمی کند اما با قرار گرفتن در آتش از بین می رود

اقتصادی ترین

هزینه های ساخت کمتر در حدود پنجره دو جداره آهنی – عایقترین حالت پنجره است و کمترین هدر رفت انرژی را دارد .

اقتصادی نیست

به دلیل هزینه هایی که پس از نصب و در اثر اتلاف انرژی به ساکنین تحمیل می کند و ممکن است ساکنین را ناچار به تعویض آنها بکند .

اقتصادی است

اما هزینه ابتدایی زیادی را حدوداَ دو برابر یو پی وی سی به سازنده تحمیل می کند

 

زیبا ترین

در رنگ سفید خود رنگ است

در انواع رنگی روکشهای لمینت ِ طرح دار و بسیارزیباتری از انواع رنگی پروفیل آلومینیومی دارد

مقاومت و دوام و عمر روکشها در انواع مرغوب پروفیلهای یو پی وی سی بیشتراز رنگ کوره ای پروفیلهای آلو مینیومی است و در مقابل گرما و سرما خود به خود ریخته نمی شوند و از انواع آنادایز پروفیلهای آلو مینیومی نیز با وجود پوشش میکرونی رنگ این پروفیلها ، پروفیلهای یو پی وی سی بسیار مقاوم ترند در ضمن اینکه در اثر مجاورت با هوا مرطوب و بارانهای اسیدی مانند پرو فیلهای آلو مینیومی خورده یا اکسیده نمی شوند و به دلیل عمر و مقاومت بالای آنها در مقابل عوامل فرسایشی ، زیبایی اولیه خود را تا پایان عمر ساختمان حفظ می کنند .

یکی از عوامل نشاندهنده عمر ساختمان پنجره های آن است .

با استفاده از پنجره های یو پی وی سی عمر ساختمان شما کمتر از عمر واقعی آن نشان داده خواهد شد .

زیبا

زیبایی اولیه خود را به مرور از دست می دهند

در انواع آنادایز کدر شده و در انواع رنگی کوره ای خراشیده شده و در اثر تغییر فصول با ریخته شدن رنگ مواجه می شوند.

بر خلاف پروفیلهای یو پی وی سی که در کنجها فارسی بر شده و طول و عرض پنجره ها به هم جوش خورده اند . به دلیل اینکه به طور کلی در پنجره های آلومینیومی طول و عرض این پنجره ها به هم جوش نمی خورند و فقط پرچ می شوند ممکن است به دلیل دستیابی به سطح پرچ بیشتر در برخی از انواع پنجره ها ی آلومینیومی از فارسی بر کردن اضلاع پنجره صرف نظر شود که در اینصورت زیبایی پنجره بسیار کمتر می شود و از لحاظ ظاهری فقط عدۀ معدود و خاصی از افراد جامعه را راضی می کند .

زیبا تر

به طور کلی از پنجره های یوپی وی سی زیبایی کمتری دارد و به دلیل عدم اجرای خم و دیگر اشکال به دلیل مشکلات فنی یا هزینه بسیار بالا و نمود کمتر در ساختمان ، در طراحی ساختمان زیاد نمی توان بر روی آن حساب کرد .

به دلیل اینکه تقریبا از لحاظ ظاهری مشابه پروفیل نرمال آلو مینیومی است با پرداخت پول بیشتر تقریبا ظاهری متفاوت با پنجره های آلومینیومی نرمال را در نمای ساختمان به دست نخواهیم آورد .

 


بازگشت